
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 85.3 mm |
| Width | 36.5 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 248 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 43 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 12 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.5 mm |
| Flammability Rating | UL94HB |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 94 |
| ELV | Compliant |
| Body Material | PBT |
| Number of Positions | 94 |
| Number of Rows | 4 |
| Row Spacing | 2.9972 mm |
| Housing Material | Polybutylene |
| Circuit Application | Signal |
| Housing Color | Black |
| Mating Tab Width | 2.794 mm |
| Schedule B | 8536695050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Polarized | Yes |
| Hybrid Connector | Yes |
| Serviceable | Yes |
| Accessory Type | Receptacle Housing |
Stock: 189
Distributors
pcbx
Unit Price$4.83120
Ext.Price$4.83120
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.83120 | $4.83120 |
| 10 | $4.27465 | $42.74650 |
| 25 | $3.96773 | $99.19325 |
| 50 | $3.86770 | $193.38500 |
| 100 | $3.65705 | $365.70500 |
| 300 | $3.45788 | $1037.36400 |
| 500 | $3.26955 | $1634.77500 |
| 1000 | $3.09143 | $3091.43000 |
